QuestionQuestion

Transcribed TextTranscribed Text

Problem 1 Foxboro Company manufactures and sells specialty items. The following representative direct labor-hours and production costs are provided for a four-month period: Month Hrs. Direct Labor Production Costs January 3,000 $ 45,000 February 4,000 52,500 March 5,000 60,000 April 3,500 45,000 Total 16,000 $202,500 a = fixed production costs per month b = variable production costs per direct labor hour n = number of months X = direct labor-hours per month Y = total monthly production costs Using the symbols above, indicate the cost estimation equation based on number of direct labor hours per month, and calculate total monthly production costs for May using the high-low method, during which hours of direct labor are expected to be 4,500 hours. Problem 2 The Hall Company had the following functional income statement for the month of January 2011: Sales ($10 x 20,000 units) $200,000 Cost of goods sold: Direct materials $50,000 Direct labor 20,000 Variable factory overhead 60,000 Fixed factory overhead 26,000 - 156,000 Gross profit $ 44,000 Selling and administrative expenses: Variable $12,000 Fixed 24,000 - 36,000 Net income $ 8,000 There were no beginning and ending inventories. Required: a. Prepare a contribution income statement. b. Calculate the contribution margin per unit. c. Calculate the contribution margin ratio. Problem 3 Ozark Outdoors is a manufacturer of outdoor items. The company is considering the possibility of offering a new sleeping bag that would sell for $125 each. Cost to manufacture these sleeping bags includes $35 in materials and $25 in direct labor for each sleeping bag. Variable marketing and selling costs would be $15 each. In order to manufacture these sleeping bags, the company would need to incur $120,000 in fixed costs for new equipment. Required: a. Compute the break-even point of the sleeping bag in units sold. b. What would be the total revenue at the break even point? c. How many units would Ozark need to sell to earn a profit of $21,000? d. If fixed costs in fact are $150,000 rather than $120,000, how many units would need to be sold in order to earn $21,000? Problem 4 Matino manufactures 10,000 telephones per year. The full manufacturing costs per telephone are as follows: Direct materials $ 4 Direct labor 16 Variable manufacturing overhead 10 Average fixed manufacturing overhead 10 Total $40 The Telecom USA has offered to sell Martino 10,000 telephones for $34 per unit. If Martino accepts the offer, $20,000 of fixed overhead will be eliminated. Applying differential analysis to the situation, should Martino make or buy the phones? Problem 5 Canada Production Company has 200 labor-hours available. There is no limit on machine-hours. Canada can sell all of Y it wants, but it can only sell 40 units and 30 units of X and Z, respectively. Product X Product Y Product Z Contribution margin per unit $30 $15 $24 Labor-hours per unit 4 5 4 Machine-hours per unit 10 8 2 What is the contribution margin per labor-hour for product Y? Problem 6 The Kristen Company uses a joint process to produce products A, B, C, and D. Each product may be sold at its split-off point or processed further. Joint processing costs for a single batch of joint products are $60,000. Other relevant data are as follows: Product Sales Value At Split-Off Additional Costs of Processing Sales Value of Final Product A $15,000 $18,000 $ 40,000 B 27,000 15,000 40,000 C 20,000 25,000 40,000 D 13,000 11,000 25,000 $75,000 $69,000 $145,000 Calculate the effect on profits of processing Product A further beyond the split-off point. Problem 7 Royalty produces a single product. The company’s March 2012 income statement is as follows: Sales $144,000 Cost of goods sold - 108,000 Gross profit $ 36,000 Selling and administrative 10,000 Net income $ 26,000 There were no beginning or ending inventories of work-in-process or finished goods. Royalty's full manufacturing costs were as follows: Direct materials (1,200 units x $20) $ 24,000 Direct labor (1,200 units x $32) 38,400 Variable manufacturing overhead (1,200 units x $18) 21,600 Fixed manufacturing overhead 24,000 Total $108,000 Average cost per unit $90 Selling and administrative expenses are all fixed. Royalty just received a special order from a firm in Mexico to purchase 900 units at $100 each. The order will not affect the selling price to regular customers. Required: a. Prepare a differential analysis of the relevant costs and revenues associated with the decision to accept or reject the special order, assuming Royalty has excess capacity. Problem 8 Presented below is selected information from the Kinderhook Company’s current period accounting records (in $000s): Sales $20,000 Raw Materials Used 5,000 Direct Labor Costs 2,000 Period Costs (Selling and Administrative) 5,000 Beginning Raw Material Inventory 600 Ending Raw Material Inventory 2,000 Net Income 400 Beginning Work-in-Process Inventory 0 Ending Work-in-Process Inventory 600 Beginning Finished Goods Inventory 1400 Ending Finished Goods Inventory 800 * NOTE: All raw materials used were direct materials. Required: Determine the following (in dollars): a. Raw Material Purchases b. Gross Profit c. Cost of Goods Manufactured d. Manufacturing Overhead Problem 9 Classify the total costs of each of the following as variable, fixed, mixed, or step. Sales volume is the cost driver. a. Salary of machine operator who is paid based on number of units produced on the machine b. Keyboards purchased from a subcontract supplier in a computer assembly plant c. Property taxes d. Salaries of quality inspectors when each inspector can evaluate a maximum of 500 units per day e. Annual salary for the vice president of manufacturing f. Electric power in a factory g. Raw materials used in production h. Water consumed by the plant, which is based on a flat fee plus actual consumption i. Overhead costs in the factory for incidental components such as small screws and rivets. j. Fire insurance on factory building

Solution PreviewSolution Preview

This material may consist of step-by-step explanations on how to solve a problem or examples of proper writing, including the use of citations, references, bibliographies, and formatting. This material is made available for the sole purpose of studying and learning - misuse is strictly forbidden.

Managerial Accounting Questions
    $55.00 for this solution

    PayPal, G Pay, ApplePay, Amazon Pay, and all major credit cards accepted.

    Find A Tutor

    View available Accounting Tutors

    Get College Homework Help.

    Are you sure you don't want to upload any files?

    Fast tutor response requires as much info as possible.

    Decision:
    Upload a file
    Continue without uploading

    SUBMIT YOUR HOMEWORK
    We couldn't find that subject.
    Please select the best match from the list below.

    We'll send you an email right away. If it's not in your inbox, check your spam folder.

    • 1
    • 2
    • 3
    Live Chats