QuestionQuestion

Complete the grey boxes with the variance amounts and if the variance is favorable or unfavorable.
Standard Costs/Quantities Actual Costs/Quantities
Materials Cost $2.00 per unit $1.80 per unit
Material Quantity 585,000 lbs 640,000 lbs
Labor Cost $13/hour $15/hour
Labor Hours 21,000 hours 18,900 hours
Overhead 78,000 hours times an overhead application rate of $3.50 $300.000

Amount Favorable/Unfavorable
Materials Price Variance
Materials Cost Variance
Labor Rate Variance
Labor Efficiency Variance
Variable Overhead Spending
Variable Overhead Efficiency

Solution PreviewSolution Preview

This material may consist of step-by-step explanations on how to solve a problem or examples of proper writing, including the use of citations, references, bibliographies, and formatting. This material is made available for the sole purpose of studying and learning - misuse is strictly forbidden.

Variance
    $23.00 for this solution

    PayPal, G Pay, ApplePay, Amazon Pay, and all major credit cards accepted.

    Find A Tutor

    View available Accounting Tutors

    Get College Homework Help.

    Are you sure you don't want to upload any files?

    Fast tutor response requires as much info as possible.

    Decision:
    Upload a file
    Continue without uploading

    SUBMIT YOUR HOMEWORK
    We couldn't find that subject.
    Please select the best match from the list below.

    We'll send you an email right away. If it's not in your inbox, check your spam folder.

    • 1
    • 2
    • 3
    Live Chats