QuestionQuestion

You want to put a 4 inch thick layer of topsoil for a new 26 ft by 18 ft garden. The dirt store sells by the cubic yards. How many cubic yards will you need to order? The store only sells in increments of 1/4 cubic yards.

A long year-end status report for work is 157 pages long. You need to print 17 copies for a meeting next week. How much is the paper going to cost for those reports? Paper is sold in reams (500 pages) for $3.66 each.
$
Give your answer to the nearest cent, only for the paper you use (partial reams are OK)

An article reports "attendance dropped 5% this year, to 1650." What was the attendance before the drop?
people
Round to the nearest whole person.


You read online that a 15 ft by 20 ft brick patio would cost about $2,275 to have professionally installed. Estimate the cost of having a 25 by 28 ft brick patio installed.
$
Round your answer to the nearest dollar.

You want to put a 4 inch thick layer of topsoil for a new 26 ft by 18 ft garden. The dirt store sells by the cubic yards. How many cubic yards will you need to order? The store only sells in increments of 1/4 cubic yards.
cubic yards

A store has clearance items that have been marked down by 25%. They are having a sale, advertising an additional 50% off clearance items. What percent of the original price do you end up paying?
%
Give your answer accurate to at least one decimal place.


It takes a hose 2 minutes to fill a rectangular aquarium 9 inches long, 11 inches wide, and 12 inches tall. How long will it take the same hose to fill an aquarium measuring 27 inches by 28 inches by 29 inches?
minutes
Round your answer to the nearest minute


Out of 230 racers who started the marathon, 215 completed the race, 13 gave up, and 2 were disqualified. What percentage did not complete the marathon?
%
Give your answer accurate to at least 1 decimal place.


When Ibuprofen is given for fever to children 6 months of age up to 2 years, the usual dose is 5 milligrams (mg) per kilogram (kg) of body weight when the fever is under 102.5 degrees Fahrenheit. How much medicine would be usual dose for a 18 month old weighing 25 pounds?
milligrams
Round your answer to the nearest milligram.


A 6 inch personal pizza has 650 calories, with 240 of those from fat. A 14 inch pizza is cut into 8 slices. Estimate the number of calories in one slice of a 14 inch pizza.
calories
Round your answer to the nearest calorie.


A company wants to decrease their energy use by 15%. If their electric bill is currently $2,200 a month, what will their bill be if they are successful? Give your answer accurate to at least the nearest dollar.
$
If the company's electric bill for next month is $1826, should that be considered a success?

Yes, that is a success
No, that is not a success


You need to buy some chicken for dinner tonight. You found an ad showing that the store across town has it on sale for $2.79 a pound, which is cheaper than your usual neighborhood store, which sells it for $3.09 a pound. Is it worth the extra drive?
First, determine what information you need to answer this question, then click here to display that info (along with other info).
Going to the close store is cheaper
Going to the further store is cheaper
The cheaper option saves you $

Give your answer to the nearest cent.

Employees in 2012 paid 4.2% of their gross wages towards social security (FICA tax), while employers paid another 6.2%. How much will someone earning $48,000 a year pay towards social security out of their gross wages?
$
Give your answer accurate to at least the nearest dollar.


The population of a town increased from 3300 in 2008 to 5650 in 2011. Find the absolute and relative (percent) increase.
Absolute increase:
Relative increase:
%
Give answers accurate to at least 1 decimal place.

Solution PreviewSolution Preview

These solutions may offer step-by-step problem-solving explanations or good writing examples that include modern styles of formatting and construction of bibliographies out of text citations and references. Students may use these solutions for personal skill-building and practice. Unethical use is strictly forbidden.

    By purchasing this solution you'll be able to access the following files:
    Solution.zip.

    $21.00
    for this solution

    PayPal, G Pay, ApplePay, Amazon Pay, and all major credit cards accepted.

    Find A Tutor

    View available Mathematics - Other Tutors

    Get College Homework Help.

    Are you sure you don't want to upload any files?

    Fast tutor response requires as much info as possible.

    Decision:
    Upload a file
    Continue without uploading

    SUBMIT YOUR HOMEWORK
    We couldn't find that subject.
    Please select the best match from the list below.

    We'll send you an email right away. If it's not in your inbox, check your spam folder.

    • 1
    • 2
    • 3
    Live Chats