QuestionQuestion

Transcribed TextTranscribed Text

1) Determine whether the following rule defines y as a function of x. a) y = x3 b) The x, y pairs: {(2,-7), - (2,9), (4,-6), (8, -8), (12,3)} c) x=y² 2) State the domain of the given functions: y = (x +3)(x - 3) b) f(x)==x+2 ) 8(x)==16 d)R(x)=9x2+9x-9 f(x + h) -f(x) 3) For the given functions, find h a) f(x)=9x - 3 b)g(x)=x²-4x - 4) For the functions, Graph the rational function, Find the vertical and horizontal asymptotes Find the domain and range Find the intercepts = 2x+6 = x-3 - 5) For the functions, Graph the function Find the vertext point find the intercepts find the equation of symmetric line intervals for function is decreasing or increasing find the Domain and the range find the Max and Min point = b) y=(x+1)2! = 5 c) ((x)=-X2-3x-9 = - 6) Suppose the cost of producing x computers is c(x) = 2000 + 90x - 0.1x². Find the cost of producing 80 computers. 7) A cereal factory has weekly fixed costs of $33,000. It costs $1.28 to produce each box of cereal. A box of cereal sells for $4.07. Find the rule of the cost function c(x) that gives the total weekly cost of producing x boxes of cereal. 8) A cereal factory has weekly fixed costs of $43,000. It costs $1.38 to produce each box of cereal. A box of cereal sells for $3.94. Find the rule of the profit function p(x) that gives the total weekly profit from x boxes of ce 9) At a manufacturing plant, the total cost (in dollars) to produce x items is C(x) = 5.68x + 21,000. What is the marginal cost per item? 10) At a manufacturing plant, the total cost (in dollars) to produce x items is C(x) = 2.75x + 3270. What is the average cost per item? 11) Find the revenue function given the following information. Fixed cost: $840; marginal cost per item: $10; item sells for $36

Solution PreviewSolution Preview

These solutions may offer step-by-step problem-solving explanations or good writing examples that include modern styles of formatting and construction of bibliographies out of text citations and references. Students may use these solutions for personal skill-building and practice. Unethical use is strictly forbidden.

    By purchasing this solution you'll be able to access the following files:
    Solution.pdf.

    50% discount

    Hours
    Minutes
    Seconds
    $35.00 $17.50
    for this solution

    or FREE if you
    register a new account!

    PayPal, G Pay, ApplePay, Amazon Pay, and all major credit cards accepted.

    Find A Tutor

    View available Mathematics - Other Tutors

    Get College Homework Help.

    Are you sure you don't want to upload any files?

    Fast tutor response requires as much info as possible.

    Decision:
    Upload a file
    Continue without uploading

    SUBMIT YOUR HOMEWORK
    We couldn't find that subject.
    Please select the best match from the list below.

    We'll send you an email right away. If it's not in your inbox, check your spam folder.

    • 1
    • 2
    • 3
    Live Chats